Mukana ainakin pidemmillä reissuilla olisi hyvä olla kaksi karttaa, jos toinen lähtee tuulen mukana matkoille tai muuten häviää. Ota vaikka kopio olemassa olevasta kartastasi ja laita se taskuusi.
Mukana tulisi olla kaksi kompassia. Ei ole mitenkään erikoista, että kompassiin tulee ilmakupla ja se ei enää näytä oikeaan suuntaan. On niitä myös kadonnut tavaroistaan tarkankin näpeistä.
Puhelin on vakiovaruste mukana. Sitä voi käyttää sijainnin määrittämiseen tai avun soittamiseen, jos paikassa jossa olet, on kuuluvuutta. Lataa puhelimeesi 112–sovellus ja Maastokartat. Muista säästää akkua ja pidä mukanasi varavirtalähde tai muu latauksen mahdollistava laite. Kuivapussi puhelimelle on suositeltava varuste.
Erittäin hyödyllinen laite paljon maastossa aikaa viettävälle. Muista säästää akkua ja pidä mukanasi varavirtalähde tai muu latauksen mahdollistava laite.
Pitää karttasi kuivana ja kaulassasi kovallakin tuulella. Saat myös mukavasti molemmat kädet vapaaksi tarvittaessa.
Hyvä otsalamppu on pimeällä suunnistettaessa kullan arvoinen väline. Laaja–alainen valokeila auttaa usein hahmottamaan ympäristöä paremmin. Osassa lampuissa on säädettävä valokeila. Huomioi, että punaista valoa käytettäessä kaikki karttamerkinnät ei näy.
Kiikarit auttavat tähystämisessä ja kiintopisteiden etsinnässä. Kiikareilla on myös mukava seurata eläimiä ja luontoa.
Haluatko kerrata? Aloita alusta:
Karttamerkit luonnolla ja kartalla »
Suosituimmat tuotemerkit